CHP Genel Merkez

Adres : Anadolu Bulvarı No: 12 Söğütözü / ANKARA
Telefon : (+90) 312 207 40 00
Faks : (+90) 312 207 40 39
Web : http://www.chp.org.tr
EPosta : chp@chp.org.tr

AKP’nin üniversitelerden elini çekme zamanı…

Serter, rektör atamaları ile ilgili “AKP ve yandaşlarının Üniversitelerden ellerini çekme zamanı gelmiştir.” dedi.

İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter’in konu ile ilgili tespit ve görüşleri şöyle: “İstanbul Üniversitesi, Türkiye’nin ilk üniversitesidir. 550 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir ve Türkiye’nin demokrasi mücadelesinin öncülüğünü yapmış bir üniversitedir.

İstanbul Üniversitesi Rektörlük seçimlerinde daima en yüksek oyu almış olan Rektör adayı, Rektör olarak atanmıştır.

Bu, İstanbul Üniversitesi için bir gelenek olmuştur.

Yapılan Rektörlük seçimlerinde en yüksek oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel’in siyaset oyunları ile önünün kesilmesi, İstanbul Üniversitesinin değerli öğretim üyeleri için asla kabul edilemez bir durum olacaktır.

Bu atama, YÖK ve Cumhurbaşkanlığının bir demokrasi sınavıdır.

Eğitimin tüm kademelerini yandaşları ile dolduran AKP’yi, İstanbul Üniversitesi Rektör atamasında Öğretim üyelerinin iradelerine saygı göstermesi konusunda uyarıyorum.

YÖK’ün yine İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi olan Başkanından, kendi üniversitesinin öğretim üyelerinin tercihlerine saygı göstermesini bekliyorum.

Cumhurbaşkanından makamının gereğini yerine getirerek, kendi siyasi görüşleri  dışında bir tercih yapmasını ve İstanbul Üniversitesi geleneklerine saygı göstermesini talep ediyorum.

Üniversiteler üzerinde sürdürülen siyasi kuşatmanın, bu kuşatmanın faillerini  yenilgiye uğratacağı günler yakındır.

AKP ve yandaşlarının Üniversitelerden ellerini çekme zamanı gelmiştir.

Milli Eğitim Bakanı AKP’nin seçim yatırımı niteliği taşıyan bir girişim daha yaparak Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesinin temelini attı.

Diyanet’te temsil edilmeyen, Cemevleri ibadethane olarak kabul edilmeyen, Alevilerin başvurusu üzerine AİHM’nin aldığı zorunlu din derslerinin kaldırılması kararını israrla uygulamayan AKP, Alevilerin gözlerini bu yöntemle boyayacağını zannediyor.

AKP’den İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı yapılan Dosteli Yardım ve Kültür Vakfı Başkanını da yanına alan Milli Eğitim Bakanı, bu girişimi ile en çok Alevilerin tepkisini toplamıştır.

Onların talebi İmam Hatip benzeri okulların açılması değil, laik ve çağdaş eğitime yönelik tahribatın ortadan kaldırılmasıdır.

Bu kirli oyunun ardında, tüm cemaat ve tarikatların kendi okullarını açması amacı gizlidir. Aleviler, bu oyunu görmekte ve bu tuzağa düşmemekte kararlıdır.”

Bu Sayfayı Paylaş:
  • Facebook
  • Google
  • Twitter
  • RSS Feed

Yorum yaz.

Yorum yapabilmek için üyelik girişi yapın. Giriş Yap »

© 2014 Cumhuriyet Halk Partisi - Tüm Hakları Saklıdır
Adres: Anadolu Bulvarı No: 12 Söğütözü / ANKARA
7ccc54cf454b392d8e99f1a4300438a219
15