CHP Genel Merkez

Adres : Anadolu Bulvarı No: 12 Söğütözü / ANKARA
Telefon : (+90) 312 207 40 00
Faks : (+90) 312 207 40 39
Web : http://www.chp.org.tr
EPosta : chp@chp.org.tr

Irak’a hayali un ihracatı iddiaları TBMM gündeminde

Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, özellikle son dönemde artan Irak ve Suriye’ye hayali un ihracatı iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Öztrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, Irak’la yapılan un ticaretinde hayali ihracat şüphelerine dikkat çekti.

-AKP DÖNEMİNDE 14 MİLYAR DOLARLIK HUBUBAT İTHALATI

Öztrak’ın soru önergesinde yer alan bilgilere göre Türkiye’nin ağırlığını buğdayın oluşturduğu hububat ithalatında, özellikle 2007’den sonra önemli artış görüldü. AKP döneminde yapılan hububat ithalatı toplamı 13,7 milyar doları buldu. Bu dönemde hububat faslındaki dış ticaret açığı ise 12,1 milyar dolar oldu. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgilere göre hububat ithalatının büyük kısmı Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yapılıyor. Yani hububat ithal edenler, ithal ettikleri hammadeyi ihraç etmek üzere aldıklarını beyan ederek, ithalattaki vergi ve benzeri kamusal yüklerden kurtuluyor.

-İHRACAT ARTIŞI İTHALATI KARŞILAMIYOR

Diğer taraftan un, nişasta, pastacılık ürünleri gibi işlenmiş hububat ürünlerinin ihracatında da özellikle son 4 yıldaki artışla 8,9 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı. Yine sektör temsilcilerinin açıklamalarına göre bu ihracatın önemli bir bölümü Irak ve Suriye gibi yakın komşulara yapılıyor. Son bir yılda Irak’a yapılan un ihracatı 351 milyon dolara ulaşmış durumda. Hububat ve işlenmiş hububat türevlerinin toplam dış ticaret dengesine bakıldığında ise bu ürün grubunda Türkiye’nin “net ithalatçı” olduğu görülüyor.

-HAYALİ İHRACATLA İLGİLİ SORUŞTURMA VAR MI?

Özellikle son dönemde Irak ve Suriye’ye “hayali un ihracatı” yapıldığı yönünde iddiaların arttığını belirten Öztrak, “Buna bağlı olarak, Dahilde İşleme Rejimi kapsamında gerçekleştirilen buğday ithalatının yurtiçi tüketimde kullanıldığı ve Türk çiftçisinin mağdur edildiği” iddialarını şu sorularla gündeme taşıdı:

“Son 12 yılda, yıllar itibariyle, Irak, Suriye ve diğer komşu ülkelere yapılan un ihracatı, miktar ve değer olarak, ne kadardır? Son 12 yılda, yıllar itibariyle, DİR kapsamında dışarıdan ithal edilen buğday miktarı ve bedeli ne kadardır? Son 12 yılda, yıllar itibariyle, Irak ve Suriye’ye yapılan un ihracatı karşılığında DİR kapsamında yapılan buğday ithalatının her bir ülke için miktarı ve tutarı ne kadardır? Son 12 yılda, yıllar itibariyle, DİR kapsamında yapılan buğday ithalatı neticesinde devlet ne kadar vergi, fon ve benzeri gelirlerden vazgeçmiştir? DİR kapsamındaki buğday ithalatındaki artışın, Irak ve Suriye’ye yapılan hayali un ihracatı karşılığında gerçekleştiği yönündeki iddialarla ilgili herhangi bir soruşturma yapılmış mıdır? Bu soruşturma kapsamında yıllar itibariyle hayali ihracat miktar ve tutarları ne kadardır?”

Bu Sayfayı Paylaş:
  • Facebook
  • Google
  • Twitter
  • RSS Feed

© 2014 Cumhuriyet Halk Partisi - Tüm Hakları Saklıdır
Adres: Anadolu Bulvarı No: 12 Söğütözü / ANKARA
7ccc54cf454b392d8e99f1a4300438a219
16